OPIS BADANIA

Gastroskopia jest najbardziej skutecznym badaniem oceniającym górny odcinek przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica).
Dodatkowo w razie potrzeby istnieje możliwość pobrania materiału do badania histopatologicznego lub do oceny obecności bakterii Helicobacter pylori za pomocą testu urazowego. Na życzenie pacjentów badanie możemy wykonać w znieczuleniu dożylnym. Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku. Wcześniej należy usunąć ruchome protezy zębowe. 

Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą lignocainy w aerozolu lekarz zakłada między szczęki pacjenta plastikowy ustnik. 

Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła giętki instrument o średnicy około 10 mm prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego.

Sam moment połykania może być nieprzyjemny. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest zupełnie niebolesne i tylko w niewielkim stopniu nieprzyjemne.

PRZYGOTOWANIE   

Dzień przed zabiegiem najlepiej nie jeść owoców drobnopestkowych oraz maku.

Badanie rano:

Na czczo. Nie palić.

Badanie po południu:

6 godzin nie jeść, 5-6 godzin nie pić, nie palić. Śniadanie najlepiej bez pestek, skórek surowych owoców i warzyw oraz potraw ciężkostrawnych.


POWIKŁANIA

Powikłania gastroskopii mają miejsce niezwykle rzadko, aczkolwiek są możliwe. Przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego (nie przekracza 0,05% badań).


POSTĘPOWANIE PO BADANIU 

Z powodu miejscowego znieczulenia gardła nie wolno przez ok. 15 min. po badaniu nic jeść ani pić, aby uniknąć zadławienia. Po gastroskopii połączonej z zabiegiem np. pobrania wycinków czas pozostawania na czczo będzie odpowiednio dłuższy, o czym poinformuje lekarz po badaniu.


ZGODA NA BADANIE

Prosimy o zapoznanie się z informacjami o badaniu i z formularzem zgody na badanie.

Gastroskopia - Zgoda na badanie -pobierz

 

Informacje

 
Terminologia
Gastrofiberoskopia  - Celem badania jest obejrzenie powierzchni błony śluzowej, wyścielającej przełyk, żołądek i dwunastnicę oraz ocena kształtu i czynności ruchowej tych narządów. Gastrofiberoskopia pozwala stwierdzić obecność owrzodzeń, guzów i deformacji w badanym odcinku przewodu pokarmowego, uwidacznia zmiany naczyniowe oraz miejsce czynnego czy niedawno przebytego krwawienia.

Poradnie
Centrum Gastrologii - Dariusz Gajda :
PORADNIA GASTROENTEROLOGICZNA,
PORADNIA BADAŃ ENDOSKOPOWYCH,
PORADNIA CHIRURGICZNA.

 

­